Gaston WARINGHIEN : kelkaj datoj / quelques dates
Article mis en ligne le 20 décembre 2020

la 9an de julio 1901 : Naskiĝo en Lille (patro instruisto kaj patrino sen profesio)
la 20an de decembro 1991 morto en Parizo (entombiĝo en Aigné la 24an de decembro)

Studaĵoj
1920 (19 jaraĝa) : li estas licenciato pri literaturo
1921 : li ricevas la superan diplomon pri Historio de la religioj
En aŭgusto 1923 : li sukcesas en la agregacio en la fako klasika filologio.

Milito kaj kaptiteco
la 3an de septembro 1939 : li estas mobilizita (kadre de la milito kontraŭ Germanio)
la 27an de junio 1940 : li troviĝas inter la militkaptitoj
la 9an de septembro 1942 : li estas kondamnita pro kaŝa aŭskultado de la brita radio-dissendoj kaj sendita al la speciala lagero de Lubeko (norda Germanio)
la 2an de majo 1945 : liberigita de la britaj trupoj
la 24an de majo 1945 : li estas demobilizita en Turo

En la lagero de Lübeck (kun barbo)

Familia vivo
la 30an de aŭgusto 1922 : geedziĝo kun Andrée Delebarre
la 8an de julio 1923 : naskiĝo de unua infano, Francis (kiu mortis : 11/09/1923)
la 25an de majo 1927 : naskiĝo de dua infano, Marc-Olivier (kiu mortis : 13/09/1937)
la 9an de januaro 1931 : naskiĝo de filino, Annette
1977 : morto de lia edzino

Kun lia filino, Annette.

Socia vivo
En 1931, li aniĝas al la Socialista Parto SFIO (Franca Sekcio de la Laborista Internacio)
1933 : li aniĝas al framasonismo (Granda Loĝio "La Homa Rajto", li iĝas oratoro).
1935 : li estas elektita magistratano de Lille sur la listo gvidita de Roger Salengro (estonta ministro pri Internaj Aferoj)

Profesia kariero
septembro 1926 (25 jaraĝa) : fakinstruisto pri klasika literaturo (franca, latina kaj helena) en la liceo Faidherbe, en Lille.
1939 : fakinstruisto en la liceo de Turo
1945 : fakinstruisto en la liceo Descartes (Kartezio) de Turo
1947 : fakinstruisto pri franca literaturo en la Turlanda Universitato
1949 : Li instaliĝas en Choisy-le-Roi (Pariza regiono) kaj iĝas fakinstruisto en la liceo Lakanal en Sceaux.
1951 : Li partoprenadas en la prilaborado de la Français élémentaire (Elementa franca lingvo) en la ministra komisiono Gougenheim-Benveniste
1959 : li kunlaboras en la dekvoluma Grand Larousse Encyclopédique (Granda Enciklopedia Larousse-Vortaro)
1962 : li emeritiĝas kiel honorprofesoro



9 juillet 1901 : Naissance à Lille (d’un père instituteur et d’une mère sans profession)
20 décembre 1991 : Mort à Paris (Inhumation à Aigné le 24 décembre)

Études
1920 (à l’âge de 19 ans) : il obtient une licence de littérature
1921 : il reçoit un diplôme d’études supérieures en histoire des religions
Août 1923 (à l’âge de 22 ans) : Obtention de l’agrégation de philologie classique

Guerre et captivité
3 septembre 1939 : Mobilisation dans le cadre de la déclaration de guerre à l’Allemagne
27 juin 1940 : Gaston WARINGHIEN est fait prisonnier de guerre.
9 septembre 1942 : Condamnation pour écoute clandestine de la radio anglaise et transfert au camp de Lübeck (au nord de l’Allemagne)
2 mai 1945 : Libération par les britanniques du camp de Lübeck
24 mai 1945 : Démobilisation à Tours

Vie familiale
30 août 1922 : Mariage avec Andrée Delebarre
8 juillet 1923 : Naissance d’un premier enfant, Francis (mort le 11/09/1923)
25 mai 1927 : Naissance d’un deuxième fils, Marc-Olivier (mort le 13/09/1937)
9 janvier 1931 : Naissance d’une fille, Annette
1977 : Décès de son épouse

Vie sociale
Au cours de l’année 1931 : Adhésion au parti socialiste SFIO (Section Française de l’Internationale Ouvrière)
1933 : Inscription à la franc-maçonnerie (Grande Loge « Le droit humain » dont il devient orateur)
1935 : Election comme conseiller municipal de Lille sur la liste de Roger Salengro (futur ministre de l’intérieur du Front Populaire)

Carrière professionnelle
Septembre 1926 (à l’âge de 25 ans) : Prise de fonction en qualité de professeur de lettres classiques (français, latin et grec) au lycée Faidherbe de Lille.
1939 : Nomination en qualité de professeur de lycée à Tours
1945 : Nomination comme professeur au Lycée Descartes de Tours
1947 : Nomination comme professeur de littérature française à l’institut de Touraine
1949 : Installation à Choisy-le-Roi et affectation comme professeur au Lycée Lakanal à Sceaux.
1951 : Participation à l’élaboration de l’ouvrage « Français Élémentaire » dans la commission ministérielle Gougenheim-Benveniste.
1959 : Collaboration au Grand Larousse Encyclopédique en dix volumes
1962 : Admission à la retraite comme professeur honoraire